Plaster miodu
Poznaj szczegóły wypełnienia drzwi i dopasuj wybór do potrzeb Twojego inwestora
Czym jest plaster miodu?
Plaster miodu to wkład stabilizujący wykonany z tektury złożonej z sześciokątów, skąd pochodzi jego nazwa. Znacznie redukuje ciężar skrzydła, dzięki czemu drzwi są lekkie.
Konstrukcja plastra miodu nie zapewnia niestety dobrego wyciszenia – nie sprawdzi się na przykład w sypialni czy w gabinecie. Skrzydła drzwi z wypełnieniem plastrem miodu są bardziej podatne na uszkodzenia niż te, które mają gęstsze wypełnienie (np. z płyty wiórowej pełnej lub wiórowo-otworowej).
Projektując przestrzeń mieszkalną, zwróć szczególną uwagę, aby w pomieszczeniach oddzielonych drzwiami z plastra miodu, była utrzymywana podobna temperatura. Dzięki temu unikniesz zjawiska skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. To sprawi, że zadbasz o odpowiednie warunki eksploatacji drzwi tak, aby mogły służyć Twojemu inwestorowi przez długi czas.


Sprawdź nasz film dotyczący tego wypełnienia oraz zapoznaj się z galerią zdjęć:
Jakie są zalety plastra miodu?
- lekkość – tekturowy wkład stabilizujący redukuje wagę skrzydła do około 21 kg (waga nie uwzględnia dodatkowych elementów takich jak np. przeszklenie, okucia itd.). Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku osób starszych lub osób z niepełnosprawnościami, niż pozostałe dostępne wypełnienia drzwi, które są cięższe,
- atrakcyjna cena – skrzydła z plastrem miodu są znacznie tańsze niż skrzydła z gęstszym wypełnieniem,
- AQUA STOP – większość modeli posiada zabezpieczenie dolnej powierzchni przed wilgocią w technologii TechnoPORTA AQUA STOP.

Gdzie można zastosować plaster miodu?
Drzwi z tym wypełnieniem świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak:
O czym pamiętaj podczas projektowania?
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, o których warto pamiętać:
- zdefiniuj potrzeby inwestora – dopasuj wypełnienie drzwi w zależności od tego, kto ma z nich korzystać. Jeśli szukasz drzwi lekkich, wypełnienie z plastra miodu będzie odpowiednie do mieszkania/domu osób starszych lub osób z niepełnosprawnością,
- jeśli projektujesz drzwi do pokoju dziecka, zwróć uwagę w jakim jest ono wieku, ponieważ drzwi z wypełnieniem plastra miodu mimo tego, że są lekkie, nie są odporne na mocne uderzenia takie jak kopnięcie lub uderzenie ciężką zabawką. Uszkodzenie mechaniczne drzwi może uniemożliwić ich naprawę,
- z racji tekturowego wkładu drzwi mogą być mało odporne na zalanie,
- jeśli Twój inwestor poszukuje budżetowego rozwiązania, zaproponuj wykonanie niektórych drzwi właśnie z tym wypełnieniem – jest szczególnie polecane do pomieszczeń takich jak schowek, spiżarnia czy garderoba. Natomiast pozostałe pomieszczenia wyposaż w drzwi z innym wypełnieniem dostępnym w ofercie PORTA.