Flag of European Union
Logo of PORTA
PRO

Strefa Architekta

Akustyka w pomieszczeniach

Poznaj metody wyciszenia pomieszczeń przed nadmiernym hałasem z otoczenia

Czym jest akustyka w pomieszczeniu?

W architekturze z pojęciem akustyki blisko związana jest izolacja akustyczna. Dotyczy ona wielu elementów konstrukcji i wykończenia domu, w tym m.in. drzwi. Dobra izolacja akustyczna to doskonały sposób na wygłuszenie budynku i poprawę komfortu życia.

Stosujemy ją, aby zminimalizować ryzyko przedostawania się:

  • dźwięków pomiędzy pomieszczeniami,
  • hałasów z zewnątrz do wnętrza budynku.

Opisujemy to zjawisko za pomocą tzw. współczynnika izolacyjności akustycznej drzwi oznaczanego jako Rw określanego w decybelach (dB). Wskazuje on na zdolność drzwi do tłumienia hałasu. Im wyższy współczynnik Rw, tym dźwięki będą skuteczniej wyciszane.

W ofercie PORTA pod kątem izolacji akustycznej badane są drzwi techniczne i wewnętrzne wejściowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o izolacji akustycznej oraz poznać parametr Rw wykorzystywany w drzwiach wejściowych i technicznych, kliknij tutaj

W przypadku drzwi wewnątrzlokalowych zastosowanie płyty wiórowo-otworowej z uszczelką opadającą pozwala dodatkowo wyciszyć dźwięki z innych pomieszczeń aż o 6dB. Zwiększa się w ten sposób ich izolację dźwiękową, co zauważalnie poprawia komfort akustyczny, który jest porównywalny do zmiany natężenia dźwięku z hałasu generowanego przez intensywny ruch uliczny na normalną rozmowę w miejscu publicznym. Więcej o wypełnieniu drzwi płytą wiórowo-otworową przeczytasz tutaj.

Uszczelka akustyczna opadająca

INNOVO 42 dB Płaskie, Halifax Dąb Naturalny, klamka OPAL PLUS inox, ościeżnica PORTA SYSTEM

Akustyczne 42dB, Orzech Naturalny, Antypanik, ościeżnica PORTA SYSTEM

Akustyczne 32 dB, Biały, klamka OPAL inox, ościeżnica Stalowa Kątowa Duża


Co wpływa na akustykę?

Na akustykę wpływa wiele zmiennych, m.in. grubość muru, zastosowane materiały budowlane czy umeblowanie pomieszczeń. Niektórzy inwestorzy starają się zwiększyć parametry izolacji akustycznej, stosując specjalne wykończenia materiałami izolacyjnymi (np. wełną mineralną lub kauczukiem syntetycznym). Najczęściej sprowadza się to do montażu płyt/paneli akustycznych, dostępnych w sklepach ogólnobudowlanych.


Jak poprawić izolację akustyczną?

Za ciszę i spokój mieszkańców lokali w budownictwie wielorodzinnym odpowiada wyciszenie ścian, podłóg i drzwi. Aby mieszkać komfortowo, warto zadbać o ich dźwiękoszczelność.

Najczęściej mieszkania odbierane od deweloperów:

  • nie zapewniają mieszkańcom pełnej prywatności,
  • słabo chronią przed hałasem dochodzącym z zewnątrz.

Co możesz zrobić, żeby zwiększyć izolację akustyczną poszczególnych elementów pomieszczenia?

Dla ułatwienia podzieliliśmy je na 4 kategorie:

  • drzwi,
  • ściany,
  • podłogi,
  • sufity.

1. Wyciszenie drzwi

Aby skutecznie zwiększyć komfort akustyczny w mieszkaniu Twojego inwestora, zastosuj:

  • uszczelkę opadającą w drzwiach wewnątrzlokalowych – to rozwiązanie sprawdzi się w domowym biurze (przy pracy zdalnej), w pokoju dziecięcym (w którym zawsze jest głośniej) i w sypialni (wieczorne wyciszenie). Uszczelka opadająca:
    • wypełnia luki między dolną krawędzią skrzydła drzwiowego a podłogą, redukując hałas,
    • zapobiega podmuchom powietrza (przeciągom), przedostawaniu się promieni światła i utracie ciepła,
    • opada automatycznie, gdy drzwi są zamknięte.
  • ościeżnicę z uszczelkami – skutecznie zapobiega przenikaniu ciepła i tłumi dźwięki dochodzące z drugiego pomieszczenia,
  • wypełnienie drzwi płytą wiórowo-otworową – razem z uszczelką opadającą pomaga wyciszyć pomieszczenie aż o 6 dB (przykładowo, zwiększenie poziomu dźwięku o ok. 6 dB jest subiektywnie odbierane jako dwukrotne zwiększenie głośności).

W ofercie PORTA znajdziesz pakiet akustyczny, dzięki któremu zwiększysz akustykę zaprojektowanych pomieszczeń. Zwiększa on izolację akustyczną poprzez zastosowanie płyty wiórowo-otworowej oraz uszczelki opadającej. Dostępny jest do większości drzwi pełnych, ale zwróć uwagę na przeszklenia – pakietu akustycznego nie występuje w modelach z pionowym przeszkleniem (np. PORTA FOCUS 4.A). W katalogu i na stronie internetowej możliwość zastosowania tego rozwiązania oznaczyliśmy piktogramem „Pakiet Akustyczny”.

Czym dokładnie jest uszczelka opadająca oraz wypełnienie płytą wiórowo-otworową? Uszczelka opadająca to specjalna uszczelka montowana w dolnej części skrzydła. Przy otwartych drzwiach jest prawie niewidoczna, natomiast po ich zamknięciu wysuwa się i zakrywa szczelinę tworzącą się między dolną krawędzią skrzydła a podłogą. Tym samym zwiększa izolację akustyczną kompletu drzwiowego. Płyta wiórowo-otworowa natomiast to opcja wypełnienia skrzydła płytowego dostępna za dopłatą – w standardzie większość naszych skrzydeł posiada wypełnienie typu plaster miodu. Zmiana wypełnienia również wzmacnia efekt wyciszenia.


2. Wyciszenie podłogi

W celu wyciszenia podłogi zalecamy zastosowanie:

  • mat akustycznych – do położenia jako dodatkowa warstwa pod panelami, wykładzinami, a nawet kaflami ceramicznymi; ich cena może sięgać nawet kilkuset złotych za m2,
  • mat korkowych – są znacznie tańsze, a niemal równie dobre jak maty akustyczne; możemy je układać pod panelami lub wykładzinami podłogowymi,
  • materiałów o dużej absorpcji dźwięku – dywan na podłodze, zasłony na oknach i tapicerowane meble pomogą pochłaniać dźwięk i zmniejszyć jego odbicia w pomieszczeniu.

3. Wyciszenie ścian

Według prawa maksymalny hałas w lokalach mieszkalnych to 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. Jednak w praktyce zdarza się, że nawet zwykła rozmowa prowadzona w innym mieszkaniu jest dobrze słyszalna – powodem są najczęściej zbyt cienkie albo zbudowane z pustaków ściany. Aby poprawić izolację akustyczną lokalu należy:

  • wygłuszyć ściany zewnętrzne, bezpośrednio oddzielające mieszkanie od sąsiadów,
  • w większych pomieszczeniach rozważyć zbudowanie niewielkiej konstrukcji na całej powierzchni ściany – umieszcza się w niej wełnę mineralną (wyróżnia ją bardzo dobry współczynnik izolacyjności akustycznej), a całość przykrywa się płytami G-K,
  • w małych pomieszczeniach zastosować ekrany akustyczne o grubości nawet 5 cm.

4. Wyciszenie sufitu

Najlepsze metody wyciszenia sufitu to:

  • zainstalowanie oryginalnego układu oświetlenia i dodanie warstwy tłumiącej dźwięki (tzw. podwieszanego sufitu) – rozwiązanie świetnie sprawdza się w wysokich pomieszczeniach,
  • umieszczenie ekranów lub warstwy wełny mineralnej – rozwiązanie zalecane, jeśli nad mieszkaniem inwestora znajduje się kolejne piętro. Pamiętaj, że najlepsze efekty w wyciszaniu mieszkania zawdzięczamy kompleksowym działaniom. Dlatego, jeśli Twój inwestor poszukuje kojącej ciszy, zaplanuj w projekcie wygłuszenie ścian, drzwi, podłóg i sufitów.

Gdzie można zastosować uszczelkę opadającą w połączeniu z płytą pełną drzwi?

Drzwi wyposażone w uszczelkę opadającą oraz płytę pełną lub wiórowo-otworową sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak:

SYPIALNIA
POKÓJ DZIECKA
POKÓJ MUZYCZNY
KUCHNIA
BIURO
HOTELE
GABINET PSYCHOLOGICZNY
GABINET LEKARSKI
GABINET FIZJOTERAPEUTYCZNY

O czym pamiętaj podczas projektowania?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, o których warto pamiętać:


Pliki do pobrania


Odwołania do innych materiałów

Akustyczne 42 dB Płaskie, Orzech Naturalny, klamka ELEGANT czarna, ościeżnica PORTA SYSTEM

PURE 57dB, Hikora Naturalna, klamka ELEGANT czarna, ościeżnica PORTA SYSTEM