Szeroki otwór drzwiowy – jak to wykorzystać?
Zobacz, jakie możliwości aranżacyjne są dostępne przy zastosowaniu drzwi szerokich we wnętrzach
Drzwi szerokie we wnętrzach
Drzwi szerokie chętnie są wykorzystywane przez projektantów w pomieszczeniach o dużym metrażu. Szeroki otwór drzwiowy pozwala na zastosowanie drzwi dwuskrzydłowych, dzięki czemu uzyskujemy efekt przestronności i lepszego doświetlenia. Do szerokiego otworu najczęściej wykorzystuje się drzwi dwuskrzydłowe, które świetnie sprawdzą się w apartamentach oraz w biurach.
Co zyska Twój inwestor stosując drzwi dwuskrzydłowe?
- reprezentacyjność - dodają wnętrzom elegancji i prestiżu, szczególnie w połączeniu z modułem RETRO, który jest elementem dekoracyjnym stosowanym w ościeżnicach. Więcej o module RETRO przeczytasz tutaj,
- wygodne przejście - to inwestor decyduje o tym, czy chce zamknąć czy otworzyć przestrzeń oddzieloną tym rodzajem drzwi – jako otwarte mogą połączyć jadalnię z kuchnią lub całkowicie je oddzielić, wszystko zależy od potrzeb inwestora,
- praktyczność - ułatwią wnoszenie większych mebli do domu, ich szerokość może sięgać do 200 cm. W połączeniu z szerokimi drzwiami wejściowymi stanowią praktyczne rozwiązanie,
- symetria - zazwyczaj są symetryczne, co pozwala na tworzenie osi widokowych w pomieszczeniach,
- różne konstrukcje - drzwi te mogą być rozwieralne lub przesuwne, a wykończenie można dostosować do zaprojektowanej aranżacji wnętrza.
Jakie modele drzwi dwuskrzydłowych są dostępne w PORTA?
Większość kolekcji PORTA może być wykorzystana jako drzwi dwuskrzydłowe.
Przeglądając katalog warto zwrócić uwagę na pojawiające się na stronach produktowych infografiki, dzięki którym od razu zorientujesz się, które drzwi można zamówić w wersji dwuskrzydłowej
Symbol drzwi dwuskrzydłowych znajdziesz w katalogu na karcie produktu w prawym dolnym rogu:

Jakie znajdziesz rodzaje drzwi dwuskrzydłowych?
W kolekcjach PORTA znajdziesz różne rodzaje drzwi szerokich. Wybór zależy od potrzeb inwestora:
1. Drzwi rozwierne (tzw. tradycyjne) - oba skrzydła są czynne, czyli otwierają się i zamykają. Sprawdzają się wtedy, gdy optycznie chcemy powiększyć przestrzeń.


2. Drzwi przesuwne - skrzydło nie otwiera się tradycyjnie, ale przesuwa po specjalnie dedykowanym systemie. Rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach, gdzie liczy się dodatkowy metraż, ponieważ nie ograniczają przestrzeni - otwierają się wzdłuż lub do środka ściany.

3. Drzwi z biernym skrzydłem (tzw. dostawką) - skrzydło bierne (nieruchome) jest zamknięte, a skrzydło czynne (to, które się otwiera) działa dokładnie jak skrzydło pojedyncze. Dodatkowe szyby doświetlają pomieszczenie. Rozwiązanie sprawdzi się w na przykład w przedpokoju.

4. Drzwi z biernym naświetlem - działa na zasadzie skrzydła biernego, ale nie może zostać otwarte, jest nieruchome. Naświetla montuje się nad lub obok drzwi (naświetla górne i naświetla boczne). To rozwiązanie również świetnie doświetla pomieszczenia, sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy przedpokój.

Zapamiętaj!
Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie całego materiału:
- w ofercie PORTA dostępne są drzwi dwuskrzydłowe w szerokości łącznej 120 - 200 cm,
- do szerokiej ościeżnicy sprawdzi się dodatkowy element dekoracyjny w styku RETRO, tzw. moduł RETRO,
- większość naszych kolekcji wewnątrzlokalowych jest dostępna jako drzwi dwuskrzydłowe,
- rodzaj drzwi dwuskrzydłowych dobierz do potrzeb inwestora.