Brak węgarka - co zrobić?
Poznaj możliwe rozwiązania w sytuacji, gdy brakuje węgarka w projektowanym przez Ciebie wnętrzu
Czym jest węgarek?
Węgarek to część muru, do którego montowane są drzwi. Tworzy on zakładkę wokół otworu drzwiowego. Najczęściej, jest to pionowy, lekko wystający fragment muru, który umożliwia poprawne i szczelne osadzenie ościeżnicy.

Jakie korzyści daje węgarek?
- bezproblemowo osadzimy każdą ościeżnicę,
- skrzydło drzwi może otwierać się na każdą stronę,
- wnętrze będzie wyglądać estetycznie,
- będzie możliwy montaż drzwi w stylu klasycznym z modułem RETRO,
- drzwi osadzone w otworze z węgarkiem są bardziej stabilne i mniej narażone na wypaczenia.
Już na etapie projektowania zwróć uwagę, czy pomieszczenie posiada węgarek.
Jakie są rozwiązania dla braku węgarka?
Poniżej znajdziesz kilka sposobów na brak węgarka - wybierz z podwykonawcą ten, który jest najlepszym rozwiązaniem dla Twojego projektu.
Sposób nr 1 – dobudowa węgarka.
Jeśli otwór drzwiowy jest na tyle szeroki, że w jego świetle można dobudować kawałek ściany i zmieszczą się jeszcze w nim drzwi w wybranej szerokości – to mamy najlepsze rozwiązanie problemu braku węgarka.
Twojemu podwykonawcy pozostaje jedynie omówienie tematu i wymiarów między tynkarzem a monterem drzwi. Do wykonania będzie zakotwienie węgarka do istniejącej ściany za pomocą stalowych łączników.
Pozostałe rozwiązania dla braku węgarka przydają się w sytuacji, kiedy nie jest możliwa jego dobudowa. Najczęściej są to pomieszczenia z rynku wtórnego albo projekty mieszkań i domów, gdzie nie ma miejsca na jego osadzenie, ponieważ projekt sam w sobie go nie przewidział.
Sposób nr 2 - montaż ościeżnicy stałej bez listew maskujących (opasek/kątowników).
Rozwiązanie sprawdza się w przypadku, gdy możemy do otworu montażowego dobrać drzwi o szerokości od 60 cm do 100 cm (ościeżnica MINIMAX).
Grubość muru definiuje to, czy będą potrzebne listwy maskujące:
- mur grubszy od zakresu ościeżnicy - drzwi montowane są wewnątrz otworu, bez użycia listew maskujących,
- mur zgodny z zakresem ościeżnicy - drzwi montowane są wewnątrz otworu, a listwy maskujące zakrywają otwór,
- mur zgodny z zakresem ościeżnicy - drzwi montowane są wewnątrz otworu, ale listwy maskujące wymagają docięcia po jednej stronie ściany (w miejscu, gdzie brakuje węgarka).
Do ościeżnicy stałej mamy do wyboru 3 rodzaje listew maskujących:
- listwy płaskie – przystosowane są do łączenia pod kątem prostym, mają ściśle określone wymiary – 12 mm grubość listwy pionowej i 10 mm poziomej. Podwykonawca może docinać listwy pod preferowanym kątem 45 stopni. Należy jednak wtedy zakupić 3 pojedyncze listwy o tej samej grubości.
- listwy półokrągłe – przeznaczone do łączenia pod kątem 45 stopni.
- ćwierćwałki – podobnie jak listwy, służą do maskowania pianki montażowej. Ćwierćwałki są mniejsze i subtelniejsze niż listwy drzwiowe. To świetna alternatywa dla listew.
W przypadku braku możliwości montażu listew maskujących - łączenie ościeżnicy stałej ze ścianą może być zamaskowane tynkiem. Wtedy listwy nie są konieczne.
Sposób nr 3 - dobór drzwi przesuwnych
Ostatnim rozwiązaniem jest wybór drzwi przesuwnych. W ofercie PORTA znajdują się różne kolekcje drzwi przesuwnych, jednak w przypadku braku węgarka świetnie sprawdzą się trzy z nich:
- system przesuwny BLACK – drzwi w stylu rustykalnym. Skrzydło jest białe z frezowaniem, dostępne w kilku wariantach. Zawieszone na metalowej, czarnej prowadnicy.
- system przesuwny SLIDE i EFEKT – sprawdzą się w stylu minimalistycznym oraz skandynawskim. SLIDE to proste skrzydło drzwi oparte na widocznej prowadnicy. Natomiast EFEKT zawieszone jest na niewidocznej prowadnicy. Oba modele dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.
Zapamiętaj!
Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie całego materiału:
- węgarek można dobudować, jeśli otwór drzwiowy jest wystarczająco szeroki,
- jeśli nie ma miejsca na dobudowę węgarka, dobierz ościeżnicę stałą,
- drzwi przesuwne BLACK, EFEKT lub SLIDE mogą być alternatywą w przypadku braku węgarka.