Łączenie progu z podłogą - jak zrobić to poprawnie?
Poprawne łączenie okładzin podłogowych jest ważne dla zachowania estetyki i spójności projektowanego wnętrza
Dlaczego poprawne łączenie podłóg jest ważne?
Wyzwaniem dla wielu projektantów wnętrz jest połączenie podłóg w taki sposób, aby idealnie łączyły się z zamkniętymi drzwiami. Unikamy wtedy sytuacji, w której część okładziny podłogowej koloru beżowego nachodzi przy zamkniętych drzwiach na szarą okładzinę w przedpokoju. Jest to nieestetyczne i przede wszystkim błędne rozwiązanie.
Dlatego ważne jest to, aby dostosować łączenie podłogi do kierunku otwierania drzwi oraz osadzenia skrzydła w ościeżnicy. Zwróć uwagę na to, w którym miejscu będzie kończyć się podłoga i zaczynać kolejna. Jest to detal, który wpływa na całą przestrzeń, jeśli zostanie zaprojektowany i wykonany błędnie.
Łączenie podłóg powinno stykać się na wysokości skrzydła i zawiasów w ościeżnicy. Dzięki temu nad samym łączeniem „zawisną” drzwi i gdy będą one zamknięte – sam próg się pod nimi „schowa”. Jest to jedyne poprawne rozwiązanie w przypadku łączenia okładzin podłogowych, gdzie pomieszczenia są oddzielone drzwiami.
Zobacz, jak wygląda to na rysunku technicznym:

Wykorzystanie dedykowanych progów
Bardzo często przy łączeniach progów pomagają progi wykonane z PCV, drewna lub metalu. Wszystko zależy od projektu wnętrza oraz od przestrzeni, w jakiej chcesz próg umieścić. Dla przykładu progi metalowe sprawdzą się w budynkach użyteczności publicznej – dzięki wytrzymałości. Progi z PCV są łatwe w utrzymaniu w czystości, a drewniane są estetyczne i posiadają wiele kolorów do wyboru oraz będą idealne do pomieszczeń mieszkalnych.
Zalety montażu progu:
- izolacja termiczna - progi pomagają zatrzymać ciepło w pomieszczeniach,
- zapobieganie przeciągom - utrudniają one przenikanie powietrza, co sprzyja komfortowi termicznemu,
- estetyka - progi mogą stanowić ozdobę i harmonijnie łączyć podłogę w różnych pokojach.
Zapamiętaj!
Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie całego materiału:
- łączenie okładziny podłogowej powinny znaleźć się na wysokości skrzydła i zawiasów w ościeżnicy,
- warto wykorzystać progi - które pełnią nie tylko funkcję estetyczną we wnętrzu, ale chroni je także przed przeciągami i nadmierną utratą ciepła.