Osoby z niepełnosprawnością - na co zwrócić uwagę wybierając drzwi?
Sprawdź najważniejsze informacje związane z projektowaniem dla osób z niepełnosprawnościami, które zapewnią bezpieczeństwo, wygodę i dostępność przestrzeni mieszkalnej
Co warto wiedzieć przed projektowaniem wnętrz dla osób z niepełnosprawnościami?
Projektowanie wnętrz dla osób z niepełnosprawnościami wymaga dodatkowego przygotowania w zakresie wymagań, które warto wziąć pod uwagę.
Szczególnie ważnymi pomieszczeniami są łazienki oraz kuchnie, a także przejścia pomiędzy pomieszczeniami. W pomieszczeniach zamkniętych należy przyjąć, że powierzchnia manewrowa osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim powinna wynosić 150 cm x 150 cm. Pozwala to na swobodne przemieszczanie się.
Warto wziąć też pod uwagę wykończenia mebli (aby były zaoblone) oraz specjalnie przygotowanie miejsca do codziennych czynności tak jak gotowanie. Dotyczy to wszystkich osób z niepełnosprawnościami, ponieważ rozwiązania te pozwalają w sposób bezpieczny korzystać w przestrzeni w mieszkaniu czy domu.
Szczegółowe wytyczne dotyczące projektowania wnętrz oraz budynków dla osób z niepełnosprawnościami są wyznaczone przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Ministerstwo przygotowało poradnik, który możesz pobrać z tej strony (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/standardy-dostepnosci-budynkow-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami)
W przypadku drzwi warto zwrócić uwagę na kilka udogodnień, które sprawią, że osobom z niepełnosprawnościami będzie się mieszkało wygodniej.
Udogodnienia związane z drzwiami – co warto wiedzieć?
Projektując wnętrza dla osób z niepełnosprawnościami zwróć uwagę na aspekty takie jak:
1. Szerokość drzwi - powinny być wystarczająco szerokie, aby umożliwić swobodny ruch dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, czy osoby z innymi ograniczeniami ruchowymi. Najwygodniejszą formą są drzwi przesuwne - ich otwieranie jest wygodne, dzięki zastosowaniu pochwytu zamiast klamki. Jest to ergonomiczne rozwiązanie otwierania drzwi. Drzwi przesuwne mogą być wykorzystane we wszystkich pomieszczeniach, włączając w to łazienki (drzwi te wykonamy w wersji z podcięciem wentylacyjnym LINK).

2. Progi niskiego poziomu - warto wybrać progi o niskim profilu lub w ogólne z nich zrezygnować przy łączeniu podłóg. Ułatwi to przemieszczanie się i minimalizuje ryzyko potknięcia. Jeśli zastanawiasz się nad rezygnacją z łączenia podłóg, wybierz takie wykończenie, które będzie uniwersalne dla większości pomieszczeń. Dzięki temu zachowasz estetykę i spójny wygląd w całym projektowanym pomieszczeniu.

3. Pochwyty zamiast klamek- to ergonomiczne rozwiązanie dla osób, które mogą mieć trudność z otwieraniem drfzwi tradycyjnych za pomocą klamki. Montaż pochwytów ułatwia otwieranie i zamykanie drzwi osobom z ograniczeniami siły lub chwytu.
Dodatkowo zamek magnesowy ułatwi otwieranie i zamykanie drzwi. Jest to typ zamknięcia bardzo podobny do tego w drzwiach lodówki. Taki zamek dostępny jest np. w kolekcji PORTA LUMIA i NATURA LUMIA.
Jeśli jednak zdecydujesz się wykorzystać klamki zamiast pochwytów, powinny być montowane między wysokością 85 cm a 120 cm nad poziomem podłogi.

4. Samozamykacz - urządzenie montowane w drzwiach, które automatycznie zamyka je po otwarciu. Dzięki czemu zwiększają bezpieczeństwo i zapobiegają trzaskaniu.

5. Kolory - to ważny aspekt w przypadku projektowania wnętrz dla osób z dysfunkcjami poznawczymi, dla których kolorystyka i zachowanie kontrastu pomiędzy drzwiami a ścianą jest istotna. Dzięki temu mogą kojarzyć dany kolor z wejściem do konkretnego pomieszczenia, a to znaczy, że kolor będzie kojarzony wyłącznie z tym pomieszczeniem.
Należy przy tym zwrócić uwagę, aby kolory nie były agresywne, ponieważ mogą powodować problemy z koncentracją.

6. Wyciszenie drzwi - sprawdza się w przypadku osób wrażliwych na dźwięki dochodzące z otoczenia. Wyciszenie drzwi możliwe jest za pomocą:
- wypełnienia skrzydła - rekomendujemy płytę wiórowo-otworową ze względu na to, że jest to najlepsze wypełnienie wspomagające izolację akustyczną,
- uszczelka progowa opadająca - zamontowana jest w skrzydle drzwi, uszczelka opada po ich zamknięciu, dzięki czemu mniej dźwięków dostaje się do pomieszczenia.

Zapamiętaj!
Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie całego materiału:
- wybierz szerokie drzwi tradycyjne lub drzwi przesuwne,
- zastosuj niski próg lub w ogóle z niego zrezygnuj,
- zamień klamki na pochwyty,
- dobierz zamek magnetyczny i samozamykacz,
- zwróć uwagę na odpowiedni kolor drzwi,
- dobierz skrzydło z wypełnieniem płytą wiórowo – otworową dla lepszej izolacji akustycznej,
- dobierz uszczelkę opadającą, która wyciszy wnętrze.